Svadobný podväzok- „niečo modré, nové alebo požičané“

Dodržanie a uctenie si tradície v podobne 5 tradičných vecí pre nevestu Niečo nové, niečo staré, niečo požičané, niečo modré a darované nesie v sebe hlbokú symboliku, ktorá ti má priniesť šťastie a hojnosť v manželstve.

🌸niečo nové, je to symbol nového začiatku v novomanželskom živote, preto vec, ktorú si vyberieš by mala odzrkadlovať tvoje najlepšie pocity.

TIP: Tvoje vysnívané svadobné šaty na mieru, ktoré budú štartom do rovnako vysnívaného spoločného života.

🌸niečo staré, ako prejav úcty k tvojej rodine a miestu odkial pochádzaš. Začínaš nový život a vec, ktorú si vyberieš má byť prejavom vďaky a vôli v pokračovaní rodinnej tradície.

TIP: Akýkoľvek rodinný šperk, brošňa či hrebienok, ktorý môžeš využiť ako originálnu ozdobu pre svoj svadobný závoj.

Boho svadobné šaty, Závoj

Boho svadobné šaty z kolekcie Dyona 2020

🌸niečo požičané, ako symbol prenesenia šťastia.  Ak veríš tomu, že každá vec nesie v sebe energiu svojho majiteľa o to viacej rozumieš tomu, prečo si túto vec musíš požičať od svojej pozitívnej kamarátky so šťastným manželstvom.

TIP: Kvalitný svadobný závoj, ktorý si môžeš požičať a v budúcnosti ho ty sama môžeš darovať svojej dobrej kamarátke.

🌸niečo modré. Modrá farba je farbou vernosti a oddanosti a v mnohých kultúrach symbolom nevestinej čistoty, pretože sa spája s Pannou Máriou. Podľa anglickoho zvyku je modrá znakom dlhého spoločného života manželov.

TIP: Set svadobných podväzkou. Jeden ti môže ostať ako tvoje prekvapenie pre manžela a s druhým modrým si môžete užiť veselú tradíciu zvliekania a hádzania podväzku nezadaným mužom na svadbe. Podväzky sa nosia na ľavej nohe.

Svadobný podväzok, Modrý podväzok

Podväzky pre nevestu Dyona

🌸niečo darované, môže byť výzvou pre tvoje družičky. Skvelým darčekom pre rozlúčku so slobodou je svadobný župan a podväzok, ktoré budú žiariť na tvojich spomienkových fotografiách.

TIP: Môžete sa všetky rozmaznať a užiť si svadobné prípravy a fotenie v rovnakých županoch.

Svadobný župan, Župan pre nevestu

Župan z bavlny s originál francúzskou krajkou

 

A žili šťastne až do smrti!

História hádzania svadobného podväzku

V diele „Svadobné zvyky kedysi a teraz“, ktoré vyšlo v roku 1919, Carl Holliday píše, že pre hosťa bolo považované za šťastie, keď získal kúsok z nevestiných šiat. Jeho získanie bolo spravádzané výkrikom: „Získajte jej podväzok“…a tak sa začal zápas medzi svadobčanmi, ktorý často končil aj poškodením nevestinych šiat, pretože verili, že podväzok alebo kus nevestinych šiat prinesie lásku, šťastie a bohatstvo minimálne na nasledujúci rok.

Podväzok pre šťastie

Aby sa predišlo sporom, sa tradícia postupne sformovala do hádzania kytice a podväzku medzi svadobných hostí, tak ako ju poznáme v 20. storočí.

Po hádzaní nevestinej kytice medzi slobodné slečny, nasleduje zvliekanie a hádzanie nevestinho podväzku. Ak je neveta ochodná odhaliť svoju nôžku, tak v rámci svadobnej zábavy musí ženích stiahnuť podväzok zubami bez použitia rúk a následne ho hodí slobodným mužom. Muž, ktorý chytil podväzok ho dáva na nohu žene, ktorá chytila kyticu.

Podľa povery noví vlastníci nevestinej kytice a podväzku, budú mať šťastie a dočkajú sa vlastných svadieb.

Ale čo robiť, ak ste dostali alebo máte ručne robený podväzok, ktorý si chcete nechať na fotenie a na pamiatku? Zaobstarajte si aj druhý jednoduchší podväzok, ktorého sa ochotné vzdáte a poprajete ním šťastie budúcemu majiteľovi. Nižšie si dajte podväzok, ktorý bude súčasťou tradície a hádzania podväzku medzi hostí a vyššie podväzok, ktorý bude vašou ozdobou napríklad aj v svadobnú noc.

TIP: U Dyona máme v ponuke aj sadu dvoch ručne robených podväzkov špeciálne určených ako darček od družičiek, ktorý dostanete krásne zabalený